Plemeno Landseer

Spoločná cesta novofoundlanského psa a Landseera bola ukončená v roku 1960, keď FCI uznala Landseer – kontinentálno-európsky typ ako samostatné plemeno.

V USA, Kanade a Anglicku sú však Landseeri považovaní za farebnú variantu novofoundlandského psa.
Európski Landseeri sa mierne odlišujú – okrem sfarbenia, majú vyššie nohy, sú ľahší s odlišným tvarom hlavy a nosa.

Spoločnú s novofoundlandskými psami, majú vysokú odolnosť voči chladnému počasiu a lásku k vode. Aj v zime, sa radi vykúpu v jazere, pospia si zapadnuté snehom. Ich srsť s hustou podsadou poskytuje dokonalú ochranu voči chladu.

priateľské psie plemeno Landseer
psie-plemeno-landseer

Povaha

Landseer je pokojný a nekonečne tolerantný pes, ktorý nie je tvrdohlavý, ľahko sa cvičí.
Potrebuje úzky kontakt s členmi rodiny, voči ktorej je bezhranične oddaný. Najväčším trestom pre Landseera je samota.
S deťmi má nekonečnú trpezlivosť, kamarát, ktorý nekazí zábavu. Niekedy si neuvedomí svoju veľkosť a parťáka v hre zhodí. K tým najmenším je jemný a nežný.
Je priateľský, skvelý spoločník aj k iným zvieratám. K ježkom nie 🙂 Pri stretnutí s inými psami nie je agresívny, skôr zvedavý. Dokáže sa však obrániť. Pre nekonfliktnú povahu, ho radi vidia aj majitelia iných psích plemien rovnakých váhových kategórií.
Hoci pôsobí impozantne, nie je to zrovna strážny pes. Do dvora pustí každého kto sa odváži. Vstupenka je poškrabkanie za ušami.

Vďaka svojej miernosti je vhodný aj pre menej skúsených chovateľov.

Život s Landseerom

Landseer naozaj nie je aktívny pes, ktorý prebehne s majiteľom 10 kilometrov, alebo beží popri bicykli. Viac sa poteší kľudnej prechádzke, kde môže objavovať okolie, po očku sledujúc majiteľa. Pozná svoje možnosti a neutečie za lesnou zverou. Jazero alebo rieku hneď využijú na plávanie. Jeho veľkosť, sfarbenie zaujme okoloidúcich. Ich pozornosť víta vrtiacim chvostom.

Aj keď sa hovorí, že Landseer nešteká, nie je to úplne pravda. V noci si plní strážnu povinnosť a trpezlivo hlási prítomnosť cudzích zvierat na dvore, aj u susedov.

S Landseerom prichádza do domácnosti aj obrovské množstvo srsti, ktorá je jemná a príjemná ak je na psovi. Menej však na oblečení, rukách, zariadení, v aute.. všade. Srsť vyžaduje pravidelné vyčesávanie podsady, hlavne v lete. Pomáha fén pre psov.

mlady-pes-landseer